Yayınlarımızı talep için tıklayınız.

Türkiye'ye Konuşlandırılan Patriot Füze Savunma Sistemi

Türkiye'ye Konuşlandırılan Patriot Füze Savunma Sistemi

Yazdır

Türkiye, iç savaşın yaşandığı Suriye’den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı koruma amaçlı olarak Kuzey Atlantik Konseyi (NATO)’nden Patriot füze savunma sistemleri talep etmiştir.

21 Kasım 2012 tarihinde yaptığı resmî talebe binaen NATO, Dışişleri Bakanları seviyesinde 04 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, tamamen savunma amaçlı olduğunu, taarruzî bir harekâtın veya uçuşa yasak bölge ihdasının desteklenmesinin söz konusu olmadığını vurgulamak suretiyle, Türk halkı ve topraklarını savunmak ve İttifak sınırındaki krizin yatıştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye’nin ulusal hava savunmasının takviyesi konusunda mutabık kalmıştır. Bunun üzerine ABD, Hollanda ve Almanya, Türkiye’ye ikişer adet Patriot bataryası göndereceklerini açıklamışlardır.

Müteakip aşamada, Patriot bataryalarının konuşlandırılacağı yerleri tespit etmek amacıyla Genelkurmay Başkanlığı ile NATO askerî yetkilileri Türkiye’nin  önceliklerini gözönünde bulunduran güvenlik değerlendirmelerine göre bazı mevkilerde mevzi keşif çalışmaları yapmışlardır. Bu çalışmaların sonucunda Almanya'dan gelecek bataryaların Kahramanmaraş, Hollanda’dan gelecek bataryaların Adana, ABD’den gelecek bataryalarının ise Gaziantep çevresinde konuşlandırılması kararlaştırılmıştır. Patriot bataryalarının mevzilerinin, sistemin askerî-teknik özellikleri dikkate alınarak, öncelikle sivil halka mümkün olan en geniş kapsama ve korumayı sağlayacak şekilde tespit edildiği ifade edilmiştir.

21 Ocak 2013 itibarıyla Almanya ve Hollanda’dan gönderilen Patriot füze savunma sistemleri gemi ile İskenderun Limanı’na, ABD’den gönderilen Patriot füze savunma sistemi ise kargo uçakları ile İncirlik Üssü’ne, öngörüldüğü takvim çerçevesinde gelmiştir.

Gelen askerî araçlar, teçhizat ve konteynırlarla birlikte Patriot füze savunma sistemlerini konuşlandıracak ve kontrol edecek askerin de eşzamanlı olarak Türkiye’ye gelişleri tamamlanmıştır. Almanya’dan gelen bataryalar Kahramanmaraş’ta, Hollanda’dan gelen bataryalar Adana’da, ABD’den gelen bataryalar ise Gaziantep çevresinde konuşlandırılmak üzere İskenderun Limanı’ndan ve İncirlik Üssü’nden karayolu ile taşınmaya başlanılmıştır.