Sayı 49: Kuruluşunun 50. Yılında Milliyetçi Hareket Partisi - I

Türk siyasî hayatının en köklü kurumlarından ve Türk milliyetçiliği fikrinin siyasi temsilcisi olan MHP, 9 Şubat 2019 itibarıyla 50 yaşına girecektir. Kuruluşundan itibaren çok badireler atlatan ve zorluklara göğüs geren, özellikle de 15 Temmuz 2016 hain darbe teşebbüsünden sonra içinden geçtiğimiz süreçte Cumhuriyetimizin üçüncü evresi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişte oyun kurucu bir rol üstlenen MHP’yi bütün yönleriyle bu sayıda ele alıyoruz. 

Sayı 48: Avrasya'da Güncel Meseleler: Toplum, Siyaset, Güvenlik

Türkiye kendi millî menfaatleri çerçevesinde Avrupa, ABD, Rusya, Ortadoğu, Afrika, Orta Asya ve Uzakdoğu ülkeleriyle ve bunların içinde olduğu uluslararası ve bölgesel örgütler ve birlikler ile sıkı ilişkiler geliştirmelidir. Türkiye, jeopolitik konumu, genç ve dinamik nüfusu, yetişmiş insan gücü ve ekonomik potansiyeli ile bir bölgesel güçtür ve orta-uzun vadede bir süper güç olma potansiyeli taşımaktadır.

Sayı 47: Türk Devlet Felsefesi - II

Dergimizin bir önceki sayısında “Türk Devlet Felsefesi” konusunu ele almıştık. Yine Türk Devlet Felsefesi’ni esas almakla birlikte, konunun daha önceki sayıda işlenmeyen farklı boyutlarının ele alındığı bu sayımız Sayın Prof. Dr. Hanifi Macit ve Doç. Dr. Yasin Şehitoğlu hocalarımızın sayı editörlüğünde hazırlanmıştır.

Sayı 46: Türk Devlet Felsefesi

Bu sayıda ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş aşamasında olduğu ve bu sistemin tam manasıyla yürürlüğe gireceği seçime gidildiği bir süreçte, “Türk Devlet Felsefesi” konusunu ele almayı uygun bulduk. Bu amaçla, Sayın Prof. Dr. Hanifi Macit’in sayı editörlüğünde Türk Devlet Felsefesinin tarihî, siyasî, manevî ve mitolojik boyutlarını ele alan değerlendirmelere bu sayımızda yer verilmiştir.

Barış Pınarı Harekatına İlişkin Açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; 9 Ekim 2019 günü saat 16.00 itibarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Millî Ordusu’nun eşgüdüm ve işbirliği ile “Barış Pınarı Harekatı”nı başlatmıştır.
Hedef, Türkiye’nin güney sınırları boyunca açılmak istenen terör koridorunun ve kurulmak istenen terör devletinin imha edilmesi, bu kapsamda PKK/YPG/PYD ve DEAŞ terör örgütlerinin kökünün kazınarak güvenli bölge ve barış koridoru oluşturulması, huzur ve güvenlik inşası, yurtlarından edilmiş Suriye’lilerin topraklarına dönmesidir.