Yayınlarımızı talep için tıklayınız.

Panele Davet: "Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde Milliyetçi Hareket Partisi"

Yazdır Çalışmayı İndir (PDF)

 
Panele Davet

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ve ilkelerini şekillendiren Türk milliyetçiliği fikrinin yegâne temsilcisi olan Milliyetçi Hareket Partisi, 9 Şubat 2019 tarihinde kuruluşunun 50. yılını kutlayacaktır. Son 50 yılda Türk siyasetinin temel taşlarından biri olmayı başaran MHP, Türk devletinin bekâsı, Türk milletinin huzuru ve refahı ekseninde Türk siyasî hayatının önemli bir aktörü olarak göz ardı edilemeyecek bir konuma erişmiştir. MHP, iktidarda ya da muhalefetteyken, hatta Meclis dışında kalmış olduğu dönemlerde bile, Türk siyasetine ve Türk demokrasisine önemli katkılar sunmuştur.

Kurucu lideri Alparslan Türkeş ile başlayarak, meseleleri tarihî ve kültürel derinlik içinde ve Türkçe bakış açısıyla değerlendiren, ufkun ötesini mihenk taşı yapmış bir siyasî geleneğin sahibi olan MHP, Türkiye’nin ve Türk milletinin birlik, bütünlük ve bekâsı ile demokrasinin kurumsallaşması için çok önemli katkılar sunmuştur. Bu gelenek, “önce ülkem ve milletim” düsturu doğrultusunda hareket eden Devlet Bahçeli tarafından aynen devam ettirilmiştir. Kendine has özellikleri, duruşu, bilgi ve ahlâk esaslı stratejik aklıyla MHP, dinamik, öngörülü ve her çağa hitap edebilen bir yapı arz etmiştir.

Türk milliyetçiliği fikrinin son 50 yıl ile sınırlandırılamayacak uzun bir geçmişi olduğu gibi, aziz Türk milleti var oldukça yaşayacağı uzun bir geleceği de vardır. Türk milliyetçiliğinin yarım asırdır bayraktarlığını yapan MHP’nin de uzun bir geleceği olacağı muhakkaktır. Şüphesiz ki geçmişten geleceğe uzanan çizgide Türk milliyetçilerinin hem bir durum değerlendirmesi yapması hem de geleceğe dair tefekkür etmesi kaçınılmaz bir sorumluluktur.

Dünyayı Türkçe okuyan bir düşünce kuruluşu olan TASAV, MHP’nin kuruluşunun 50. yılı münasebetiyle bir Panel tertiplemektedir. Panelde MHP’nin kuruluşundan günümüze Türk siyasi tarihindeki anlamı ve önemi; MHP’nin Türk demokrasisine katkıları, Türkiye’nin siyasi ve sosyal gelişiminde MHP’nin rolü, Türkiye’nin geleceğinde MHP’nin ve Türk milliyetçiliğinin yeri gibi konular irdelenecektir.

TASAV Başkanı İsmail Faruk AKSU’nun yanısıra, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih YALÇIN, Prof. Dr. Hanifi MACİT, Prof. Dr. Turgay UZUN, Prof. Dr. Hilmi DEMİR ve Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA Panele konuşmacı olarak katılacaktır. 

2 Şubat 2019’da Whyndham Ankara Otelinde gerçekleştirilecek Panel, saat 14.00’te başlayacaktır. Panelin ardından "50. Yılında Milliyetçi Hareket Partisi ve Türk Milliyetçiliği" konulu makale yarışmamızda dereceye girenler için bir ödül töreni düzenlenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TASAV 

 

Tamamını okuyun...