< < TASAV -TASAV - Panel Duyurusu: 'Suriye İç Savaşının Değişen Dinamikleri ve Mağdur Edilen Türkmenler

Panel Duyurusu: "Suriye İç Savaşının Değişen Dinamikleri ve Mağdur Edilen Türkmenler"

Yazdır

PANELE DAVET

Suriye’de devam edegelen iç savaş, yüz binlerce masum sivilin hayatına mâl olmuş, milyonlarca Suriye vatandaşını yerinden etmiş; devlet yönetilemez ve ülke yaşanamaz hâle gelmiştir. IŞİD/Daeş ve PYD terör örgütlerinin iç savaş ortamının yarattığı otorite boşluğunu fırsat bilip zaman içerisinde mevzî kazanmasıyla kriz daha da karmaşık hâle gelmiş ve çözüm gittikçe zorlaşmıştır. ABD, Rusya ve İran gibi devletlerin farklı grupları destekleyecek şekilde savaşa müdahil olması, Suriye’de vekâleten bir savaş yürütülmesiyle sonuçlanmış, dış güçler Suriye topraklarında kendi çıkarları için birbirleriyle mücadele eder duruma gelmiştir. Türkiye ise Suriye’de yaşanan bu savaşın en büyük mağdurlarından biri olmuştur. 3 milyon civarında Suriyelinin sığındığı Türkiye, güvenlik sorunları ve sosyo-ekonomik tehditlere maruz kalmıştır. Fırat Kalkanı operasyonunun başlamasıyla, Suriye Krizinin Türkiye’ye yansımaları daha da farklı boyutlara ulaşmıştır. Musul Operasyonu ise Suriye’deki savaşın denklemine bir bilinmeyen daha eklemiş, Irak gündemde öne çıkmıştır.

Bütün bunlar yaşanırken, Suriye’nin ayrılmaz ve aslî unsurlarından olan Türkmenler türlü cefa ve haksızlığa uğramış, mağdur edilmiş, yaşam hakları ve onurları tehdit edilmiştir. Soydaşlarımızın hak ve çıkarlarını savunacak tek gücün ise Türkiye olabileceği bu süreçte teyit edilmiştir. Peki, Türk hükümetinin bölgeye, devam eden savaşa ve Türkmenlerin Suriye içindeki durumlarına yönelik politikaları ne derece isabetli ve faydalı olmuştur? Türkiye, şimdiye dek tehdit altındaki Türkmen varlığı için neler yapabilmiştir? Bundan sonra izlenmesi gereken politikalar nelerdir? Kriz sonrası Suriye yeniden şekillenirken, soydaşlarımızın hak, çıkar ve taleplerinin yeni anayasada korunması nasıl mümkün olacaktır, bu noktada Türkiye’nin rolü ve stratejisi ne olmalıdır? Bunlar gibi daha nice soru sevap beklemektedir.

Türkiye’nin maruz kaldığı bu gibi krizlere yönelik stratejisinin millî çıkarlarımız doğrultusunda şekillendirilmesine katkı sağlamak TASAV’ın kuruluş gâyelerinden birisidir. TASAV, Suriye krizinin farklı boyutlarıyla ele alarak bir yandan Türkiye kamuoyunu aydınlatırken diğer yandan Türkiye’deki siyaset yapıcılarının meselelere doğru teşhis koymasını ve isabetli politikalar belirlemesini sağlamayı hedeflemektedir.

Bu düşüncelerden hareket eden TASAV, konuyu yakından uzmanların katılımıyla “Suriye İç Savaşının Değişen Dinamikleri ve Mağdur Edilen Türkmenler” başlıklı bir panel düzenlemektedir. 5 Kasım 2016 tarihinde Wyndham Ankara Oteli’nde gerçekleştirilecek olan Panelimize katılımınız bizleri çok memnun edecektir. Göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.


İsmail Faruk AKSU
  TASAV Başkanı