< < TASAV -TASAV - 'MHP'nin 50. Yılı' Çerçevesinde Düzenlenen TASAV Etkinlikleri Büyük İlgi Gördü
&quot;MHP&#039;nin 50. Yılı&quot; Çerçevesinde Düzenlenen TASAV Etkinlikleri Büyük İlgi Gördü

"MHP'nin 50. Yılı" Çerçevesinde Düzenlenen TASAV Etkinlikleri Büyük İlgi Gördü

Yazdır


Vakfımız MHP’nin kuruluşunun 50. yılı münasebetiyle 02 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlik, MHP’nin 50 yıllık siyasî mücadelesinden kesitlerin sunulduğu resim sergisinin açılmasıyla başladı. Acısıyla tatlısıyla MHP’nin 50 yıllık tarihinden karelerin yer aldığı resim sergisi, ziyaretçilerin yoğun ilgisine mazhar oldu.

Etkinlik, “Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde Milliyetçi Hareket Partisi” konulu panelle devam etti. Kalabalık bir izleyici kitlesinin takip ettiği panel, TASAV Başkanı İsmail Faruk Aksu’nun konuşmasıyla başladı. MHP’nin 50 yıllık tarihinin köşe taşlarına değindiği konuşmasında Aksu; MHP’nin kuruluşu ile milliyetçiliğin, bir aydın hareketi olmaktan çıkarak Anadolu’da millet evlatlarının gönlüne yerleştiğini, böylece hem siyasallaştığını hem de toplumsallaştığını ve geniş kitlelere ulaştığını ifade etti.

Panelin oturum başkanlığını ve moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Semih Yalçın, Cumhuriyet’in kurucu ideolojisi ile MHP’nin fikrî kökleri arasında güçlü bir illiyet bulunduğunu belirtti ve bu fikrî bağı Mareşal Fevzi Çakmak ve Millet Partisi üzerinden izah etti. MHP’nin Türk siyasetinde 1969’dan beri tutum ve ilkeleriyle müessir olduğunu, bu süreçte daima millet ve halk adına doğru işler yapmayı kendine şiar edindiğini dile getiren Yalçın, partinin bütün faaliyetlerde “önce ülkem” düsturunu benimsediğini söyledi.

Prof. Dr. Hilmi Demir, Prof. Dr. Hanifi Macit, Prof. Dr. Turgay Uzun ve Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya; konuşmalarında MHP’nin kuruluşundan günümüze Türk siyasî hayatında ifade ettiği anlam ve önemi felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler perspektiflerinden ele aldılar. Konuşmacılar; MHP’nin Türkiye’nin siyasî ve sosyal gelişimindeki rolü, uluslararası ilişkilerdeki denge değiştirici pozisyonu, insan yetiştirme misyonu, Türk demokrasisine ve siyaset ahlâkına katkıları, kültürel kimlik inşası için gayretleri ve yeni bir medeniyet tasavvurunun oluşumundaki belirleyici etkileri üzerinde durdular.

Panelin gerçekleştirildiği salonun girişinde, alanında uzman çok değerli bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan ve “MHP’nin 50. Yılına” hasredilen Düşünce Dünyasında TÜRKİZ dergisinin de tanıtımı yapıldı.

Akşam programı kapsamında “Kuruluşunun 50. Yılında Milliyetçi Hareket Partisi ve Türk Milliyetçiliği” konulu makale yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. MHP Genel Başkanı  Sn. Devlet Bahçeli’nin de katıldığı programda, kısa film gösterisinin ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Ayrıca yine bu kapsamda hazırlanan 50. Yıl Almanağı’nın da yakında ilgililerin dikkatine sunulacağının duyurusu yapıldı.