TASAV -TASAV - İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 100. Yıldönümü

İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 100. Yıldönümü

Yazdır Çalışmayı İndir (PDF)

 
TASAV Başkanı İsmail Faruk Aksu'nun
"12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü"
Münasebetiyle Yapmış Oldukları Açıklama


Millî ruhumuzun ve duruşumuzun tercümanı olan İstiklâl Marşımız, bundan tam 100 yıl önce, 12 Mart 1921 Cumartesi günü Büyük Millet Meclisi’nde heyecan ve coşku içerisinde kabul edilmiştir.

Her mısrasında inanç, iman, cesaret ve kararlılık olan İstiklâl Marşımız, tüm emperyalist seçenekleri reddederek bağımsızlığı kendisine hedef edinen Türk Milletinin millî mücadele azminin kutlu bir seslenişi, edebi bir haykırışıdır. Yıkılmayı, eğilmeyi ve pes etmeyi kabul etmeyen Türk Milletinin iç sesi ve iradesi, Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden dizelere dökülmüştür.

“Korkma” seslenişi ile başlayan ve “istiklâl” kararlılığı ile biten İstiklâl Marşımız, Türk milletinin hissiyatını ortaya koyan eşsiz bir metin olarak millî hafızaya kazınmıştır. İstiklâl şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı milletimize hediye etmiş ve en içten dua ve beklentisini “Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın!” diyerek dile getirmiştir.

İstiklâl Marşı, her şart ve durumda Türk milletinin tarihine, millî ve manevî değer ve mirasına sahip çıkacağının ilânıdır. Ayrıca İstiklâl Marşı, vatan toprağını kanlarıyla sulayan şühedanın ve şanlı ecdâdımızın bir emanetidir. Hiç şüphe yoktur ki Türk Milleti, bu kutlu emânete sonsuza dek sahip çıkacak ve İstiklâl Marşı’nda vücut bulan millî ruh, azim ve irade ile düşmana korku salmaya, dosta güven ve gurur yaşatmaya devam edecektir.

Türk Milleti ve Devleti, emanet bildiği İstiklâl Marşı’na ve anısına sahip çıkarak ve ondan güç alarak günümüzde de milli mücadelesini sürdürmektedir. İçeriden ve dışarıdan her türlü baskıya maruz kalan Türk Milleti, 100 yıl önce olduğu gibi tam bir inanç, iman, azim ve kararlılıkla kalkınmaya ve emperyalist hedeflerin karşısında olmaya devam edecektir.

Türk Akademisi Siyasi Sosyal Stratejik Araştırmalar Vakfı (TASAV) olarak İstiklâl Marşı’nın Kabul Edilişinin 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” münasebetiyle İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, yine bu anlamlı gün vesilesiyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklâl ve istikbâlimiz için kahramanca mücadele yürütmüş bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyoruz.

 

Tamamını okuyun...